Anasayfa
koopbilginotlar PDF Yazdır e-Posta
Bilgi ve Dökümanlar

Kadın Kooperatifleri için

KOOPERATİFLER BİRLİĞİ İLE İLGİLİ NOTLAR  

A. Kooperatifler Birliği ne demektir, nasıl kurulur?  

Birlik aynı alanda faaliyet gösteren kooperatiflerin üst iktisadi yapılanmasıdır. Nasıl ki kişiler tek başlarına altından kalkamayacakları işleri halletmek, ihtiyaçları olan hizmetleri üretmek için birleşip kooperatif kuruyorlarsa, kooperatifler de tek başlarına altından kalkamayacakları işleri birleşerek birlik kurup halletmeye çalışırlar.  Aynı şekilde kooperatif kurarken nasıl yedi kişi bir araya geliyorsa, birlik kurarken de aynı alanda faaliyet gösteren en az yedi kooperatif bir araya gelerek birlik kurar. Kooperatiflerin birlik kapsamında yürütebilecekleri faaliyetler katıldıkları birliğin ana sözleşmesinde detaylı olarak bulunur. 

B. Birliğin ortak kooperatiflere ne tür faydası vardır? 

Birlik, ortağı olan kooperatiflerin;

·         Birbirleriyle iletişimini ve dayanışmasını arttırır. Böylece yeni kurulan ve tecrübeli kooperatifler arasında bilgi alışverişi yapma imkânı sağlar. Bu sayede benzer hatalara düşmelerini engeller.

·         Kurumsal kapasitelerini güçlendirir.

·         Sorunları ve ihtiyaçlarını gündeme getirme ve böylece yaşadıkları engelleri ve talepleri duyurarak çözüm arar

·         İlgili mevzuat hakkında bilgilerini arttırmak ve mevzuatta sadeleşmeyi sağlamak üzere çalışmalar yürütür

·         Yaptıkları çalışmaları kamuoyuna duyurarak kooperatifleri görünür hale getirir

·         Ortak çıkarlarını korur.

·         Kooperatifler ile bağlı oldukları kurumlar arasında (İlgili Bakanlık, İl Müdürlükleri, vb)  iletişimine katkıda bulunur 

C. Kadın Kooperatifleri Birliği  

Kadın Kooperatifleri İletişim Ağı toplantılarında (Nisan 2008’de yapılan 2. Kooperatifler Buluşması ve bölgesel toplantılarda) tüzel bir kişilik oluşturulması kararlaştırıldı, KEDV tarafından oluşturulan ana sözleşme taslağı nihai haline getirildi ve Birlik için isim belirlendi. Ardından da Eylül 2008’de 35 Kadın Kooperatifinin girişimiyle Kadın İşletme Kooperatifleri Birliği’nin kuruluş çalışmaları başlatıldı. Kuruluş çalışmalarının en geç Şubat 2008’de tamamlanması planlanıyor.