Anasayfa / Sıkça Sorulan Sorular
PDF Yazdır e-Posta

  Kadın Kooperatifleri İletişim Ağı Kullanımı: 

Bu bölümde, iletişim ağının kullanımına ilişkin ipuçları yer almaktadır. sorularınıza buradan yanıt bulabileceğinizi umuyoruz. Fakat eğer sorularınızın yanıtları bu bölümde yer almıyorsa, iletişim kısmından, iletişim ağı sekreteryasıyla bağlantıya geçebilirsiniz.

Web sitesi: http://www.kadinkooperatifleri.org 

Kadın Kooperatifleri İletişim Ağı’nın getireceği avantajlar nelerdir?

 • Bu iletişim ağı vesilesiyle kooperatifinizin tanıtımını yapabileceksiniz, ürünlerinizi sergileyebileceksiniz (metin ve fotoğraflar yoluyla) ve internetin bir avantajı olarak bu web sayfası aracılığıyla daha yaygın bir kesime ulaşabileceksiniz.
 • Forum ve blog kanalıyla diğer kooperatiflerle bilgi ve deneyimlerinizi paylaşabileceksiniz. Ayrıca yine diğer kooperatifler ve genel kamuoyuyla (siteye giren herkes) tartışmak üzere görüşlerinizi sunabilecek,  başkalarının fikirlerini alabileceksiniz.
 • Diğer kooperatiflerle iletişiminiz güçlenecek, işbirliği ve ortak savunuculuk yolları geliştirebileceksiniz.
 • Bu ağ size başınız sıkıştığında başvurabileceğiniz bir kaynak sağlayacak. 

Web Portal’de yer alan bölümler nelerdir?

Haberler&Duyurular:

Kooperatiflerle ilgili son haberler ve duyurular bu bölümde yayınlanacak.

Kooperatiflerin tanıtımı:

Bu bölümde kooperatiflerle ilgili bilgiler yer alacak, böylece hem kooperatifler birbirlerinin yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi sahibi olacaklar, hem de dış dünyaya kendilerini tanıtma imkânı bulacaklar.

Ürünler / kadınların ekonomik girişimleri:

Kadın kooperatifleri ve mikro girişimci kadınlar tarafından üretilen ürünlerin ya da yaptıkları işlerin sergilendiği bölüm. Öncelikle geliştirilen kaliteli ürünler konacak ve geliştirildikçe yeni ürünler eklenecek. Buradan ürün satışı yapılmayacak ama e-ticaret siteleri üzerinden satış sağlanacak.

Kaynak metinler/Bilgi ve dokümanlar:

Kadınların yasal hakları, kooperatifle ilgili kanunlar, vb gibi kaynak metinler yer alacak.

Web Bağlantıları:

Bu bölüme kişilerin kaynak, uzmanlık ve duyurulara ulaşabilecekleri linkler konacak.

Forum ve Blog (Tartışma Grupları):

Bu bölümde kadın kooperatifleri ve mikro girişimci kadınlar bilgi, fikir ve deneyimlerini paylaşacaklar. Bu sayede kooperatifler birbirleriyle iletişimlerini güçlendirecekler, birbirlerinden öğrenme fırsatı bulacaklar ve ortak girişimler başlatma konusunda tartışabilecekleri bir platforma kavuşmuş olacaklar. 

Eğitim materyalleri:

Liderlik, Finansal Okur-Yazarlık, Girişimcilik, Bilgisayar ve İnternet eğitim materyalleri de web Portal’de yer alacak. Faaliyetlerini zenginleştirmek isteyen kooperatifler böylece kadınlara uygulayabilecekleri yeni programlara ulaşabilecekler.

Nasıl Üye Olabilirim?  

 1. Giriş Sayfasında, sol sütundaki giriş formunun altında yer alan “kayıt ol” linkine tıklayınız.
 2. Gerekli bilgileri girerek kayıt ol butonuna tıklayınız. Üye olmak için aktif olarak kullandığınız bir e-posta adresi girmeniz gerekmektedir. Üyeliğinizi tamamlamak için e-posta’nıza gönderilecek mailde bulunan aktivasyon linkini tıklayınız. Böylece üyeliğiniz aktifleşecektir.
 3. Herkes iletişim ağına bireysel olarak üye olabilir. Fakat her üye yazı ekleyemez. Kooperatiflerle ilgili haberleri, yazıları fotoğrafları web sitesine ekleyebilmek için, kooperatif yöneticisi olarak 1 ya da 2 kişinin üyeliğini tamamladıktan sonra vakıfla yazılı olarak iletişime geçmesi ve üyelik kategorisinin “yazar” olarak değiştirilmesini talep etmesi gerekmektedir. Web sitesi yöneticisi, kooperatif yöneticisinin üyelik kategorisini “yazar” olarak değiştirdikten sonra, bu üye kooperatifle ilgili yazıları, duyuruları, ürün bilgilerini, fotoğrafları web sitesine ekleyebilecektir.

      Dikkat: Lütfen şifrenizi kimseyle paylaşmayın.

Yazı ekleyebilmek için kooperatif yöneticisinin ana sayfanın sol sütununda bulunan giriş formuna, kullanıcı adını ve şifresini girerek giriş yapması gerekmektedir. Giriş yaptığınızda giriş formunun altında “Merhaba …(ad soyad)” şeklinde bir karşılama mesajı görünür.

 
 1. Üye şifrenizi, veya kullanıcı adınızı unuttuğunuz takdirde, yine sol sütundaki giriş formunun altında bulunan “şifrenizi mi unuttunuz?” ya da “kullanıcı adınızı mı unuttunuz?” linklerine tıklayarak şifrenizin ya da kullanıcı adınızın e-postanıza yeniden gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Kooperatif Yöneticisiyim, Yazı ve Resimlerimi Nasıl Eklerim?

 
 • Yazı ekleyebilmek için kooperatif yöneticisinin ana sayfanın sol sütununda bulunan giriş formuna, kullanıcı adını ve şifresini girerek giriş yapması gerekmektedir. Giriş yaptığınızda giriş formunun altında “Merhaba …(ad soyad)” şeklinde bir karşılama mesajı görünür.
 • Sol sütundaki üye işlemleri kutusunda bulunan “üye bilgileri” linkini kullanarak üyelik bilgilerinizi değiştirebilir/güncelleyebilirsiniz.
 • Yazı ve resim eklemek için sol sütundaki üye işlemleri kutusunda bulunan yazı ekleme linkine tıklayınız.

Yazı ekleme:

 • Burada karşınıza word formatına çok benzeyen bir yazı alanı çıkacaktır.
 • Buraya gerekli bilgiyi/haberi yazınız. Bilgiler doğrudan buraya girilebileceği gibi, word’de yazdığınız herhangi bir metni de doğrudan buraya kopyalayabilirsiniz.
 • Yazınıza bir başlık girmeniz gerekmektedir. En üstte bulunan “başlık” bölümüne yazınızın başlığını giriniz. Başlık web sitesini ziyaret eden kişilerin yazıyı okuyup okumamaya karar vermek için ilk göz attıkları satırdır. Dolayısıyla başlığın yazınızın konusuyla birebir ilintili olmasına, yazınızda ne anlatıldığına dair okuyucuya doğrudan bir fikir vermesine özen gösterin. Fakat aynı zamanda başlığın bütün olarak web sayfasında görüntülenebilmesi için başlığın çok uzun olmasından kaçının. 

 Resim ekleme:

 • Yazı yazabildiğiniz alanın hemen altında resim butonu bulunmaktadır. Bu butona tıklayarak hem kendi bilgisayarınızdan, hem de web sitesinin kendi arşivinden resim ekleyebilirsiniz. Resim butonuna tıkladığınızda karşınıza ayrı küçük bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda, öncelikle görünen dosyalardaki resimler, web sayfasında mevcut olan resimlerdir. Bu resimlerden birini eklemek istiyorsanız, seçtiğiniz resme çift tıkladıktan sonra, görünen ekranın üstündeki “ekle” butonuna basın. Resmin eklenmesi zaman alabilir. Resim eklendikten sonra yazı alanının içinde görünecektir. Bu bölgede resmi istediğiniz boyuta getirebilir ve mause’u kullanarak yazı içinde istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.
 • Eğer kendi bilgisayarınızdan bir resim eklemek istiyorsanız resim butonuna tıkladıktan sonra çıkan ekranın en alt kısmında bulunan “yükle” kutusundaki “göz at”  butonuna tıklayın. Bu buton doğrudan bilgisayarınızın içeriğini görüntüleyecektir. Bu içerikten istediğiniz resmi bulun ve “aç” butonuna tıklayın. Resminizin kendi bilgisayarınızda bulunduğu alanla ilgili bilgi göz at butonunun sol tarafındaki boşlukta görüntülenecektir. Daha sonra “yüklemeye başla” butonuna tıklayın. Böylece seçtiğiniz resim ekranın üst kısmındaki bulunan, web sayfasında mevcut olan resimlerin arasına eklenecektir.
 • Resminiz yüklendikten sonra web sayfasında mevcut olan resimleri eklemek için yapılan işlemleri tekrarlayınız.
 • Ayrıca yazı alanının üstünde bulunan konsolun ikinci satırındaki ağaç resimli butona tıklayarak bir web adresi girebilir ve doğrudan bu web adresinde bulunan resmi metne ekleyebilirsiniz.

 Yazıyı Tamamlama:

 • İstediğiniz metni girdikten sonra, yazı alanının altında bulunan “yayınlanıyor” kutusundan, yazınızın yayınlanmasını istediğiniz bölümü (haber, kooperatif günlüğü, ürünler… vb.) ve alakalı kategoriyi seçin.
 • Diğer gerekli bilgileri girin: Yazar adı, yazının yayınlanmaya başlayacağı tarih ( boşluğun yanındaki takvim resmine tıklayarak tarihi takvimden seçebilirsiniz), Yazının yayından kalkacağı tarih ( mesela bir etkinlik duyurusu yapıyorsanız o etkinliğin bitiş tarihini buraya girerek etkinlik sonrasında yazınızın otomatik olarak kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Haber kalabalığı olmaması açısından bu bölüme gerekli tarihi girmeniz önemlidir)
 • Erişim seviyesini seçin: Genel, bilgiye üye olan olmayan herkesin ulaşabileceğini anlatır. Bu bölümü Kayıtlı olarak ayarladığınız takdirde, bilgiyi sadece üye olan kullanıcılar görüntüleyebilir. Özel olarak ayarladığınızda girdiğiniz yazıyı yalnızca siz ve web portal yöneticisi görebilir.
 • Meta bilgi: Bu bölüme yazınızın neyle ilgili olduğu hakkında kısa bilgiler girebilirsiniz. Meta Bilgi’ye giriş yapmanız yazınızın google aramalarında da görüntülenebilir olmasını sağlayacak olması açısından önemlidir.

Benzer şekilde anahtar sözcükler girmeniz de yapılan aramalarda yazınıza erişimi kolaylaştıracaktır. Mesela kooperatifiniz bünyesinde yapılacak bir toplantının haberini giriyorsanız, “toplantı”, “….. kooperatifi” şeklinde anahtar sözcükler girebilirsiniz. Anahtar sözcükler hem iletişim ağı içerisinde hem de genel google aramalarında yazınızın görüntülenebilirliğini arttırmak açısından çok önemlidir.

 • Bu bilgileri de tamamladıktan sonra, yazı alanı içerisinde, yazınızın ilk paragrafını mause ile seçerek, yazı alanının altındaki devamını oku butonuna tıklayın. Bu durumda seçtiğiniz paragrafın altında kırmızı bir çizgi belirecektir. Bu işaretleme, yazıların görüntülendiği sayfada olabildiğince çok yazıya yer açmak açısından önemlidir ve mutlaka yapılmalıdır. İşaretlenen kısma kadarki bölüm ana sayfada görüntülenecek, ilk paragraftan sonrası için yayın sayfasında “devamını oku” butonu görülecektir. Böylece yazınızla ilgilenenler bu butona tıklayarak yazınızın tamamına başka bir sayfadan erişecekler.
 • Bu işlemleri bitirdikten sonra yazı alanının en üstünde bulunan kaydet butonuna tıklayın. Böylece yazınızı tamamladınız. Yazınız yayına geçmeden önce web sitesi yöneticisine gönderilecektir. Web sitesi yöneticisi yazıya tekrar göz atıp gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yazının yayınlanmasını sağlayacaktır.

Blogu Nasıl Kullanabilirim?

Blog (web günlüğü), teknik bilgi gerektirmeyen, kendi istediğiniz konulara değinip bunu web sitesini ziyaret eden kişilerle paylaşabileceğiniz ve bu kişilerden yorumlar alabileceğiniz günlüğe benzeyen web sayfalarıdır. İletişim ağı kapsamında öncelikle “kooperatif günlüğü” adı altında merkezi tek bir blog ile başlanacak ve bu blog’a sitenin genelinde yazı girme yetkisi olan kişiler yazı ekleyebileceklerdir. (Kooperatif günlüğüne yazı eklemek için, yukarıda anlatılan yazı ekle basamaklarını takip edin. Farklı olarak yazınızın kooperatif günlüğü sayfasında görüntülenmesi için yazı alanı altındaki bölüm kısmında “kooperatif günlükleri” seçilmelidir.) İlerleyen zamanlarda veri birikimiyle her kooperatif için ayrı bir blog oluşturulması söz konusudur. Blog’u ziyaret eden herkes, eklediğiniz metin/yazı ile ilgili düşüncelerini, eleştirilerini, duygularını yorumlarını “yorum ekle” linkini kullanarak ekleyebileceklerdir.

Forumu Nasıl Kullanırım?

Forum internet ortamında yaratılmış bir tartışma alanıdır. Blog’dan farkı, daha dinamik olması ve daha fazla içeriği sistematik başlıklar altında barındırabilmesidir. Blog’un özelliklerine ek olarak; forum, soru-cevap şeklinde işleyebilmektedir. Forum kullanıcıları öncelikle forum kurallarını okumak ve bu kurallara uymakla yükümlüdür. Forumun değişmeyen temel bazı ana başlıkları vardır. Bu başlıklar altında her kullanıcı kendisi için ayrı bir başlık açabilir,  ya da önceden var olan bir başlık altında tartışılmakta olan konuyla ilgili mesaj gönderebilir.

Mevcut olan bir başlığın altında yürütülen tartışmaya mesaj eklemek için, her mesajın sağ alt köşesindeki “cevap” butonunu, ya da sayfa sonundaki “cevapla” butonunu kullanabilirsiniz. Eğer her mesajın sonunda bulunan cevap butonunu kullanırsanız, cevap verdiğiniz metinden alıntı yapabilmeniz için mevcut metin yazı alanında görüntülenecektir. Alıntı yapmak istediğiniz kısmı yazı alanı içinde bırakarak, bu kısmın altına kendi mesajınızı girebilirsiniz.

Sayfa sonundaki cevapla butonun kullandığınız takdirde herhangi bir alıntı metni görünmeyecek, karşınıza doğrudan doğruya kendi mesajınızı girebileceğiniz bir yazı alanı çıkacaktır. Mesajınızı yazdıktan sonra sayfa sonundaki “mesajı gönder” butonuna tıklayarak mesajınızı gönderebilirsiniz. Mesajınız doğrudan görüntülenecektir. Mesajınızı göndermeden önce, gönderdiğinizde nasıl göründüğünü görmek için, “mesajı önizle” butonuna tıklayabilirsiniz. Önizleme sonrasında mesajınızda gerek duyduğunuz düzeltmeleri alttaki yazı alanından yaptıktan sonra tekrar “mesajı gönder” butonuna tıklayınız.

Aynı zamanda yazı alanının detaylı özelliklerini kullanmak istemiyorsanız doğrudan doğruya sayfanın alt kısmında buluna hızlı cevap bölümüne de mesajınızı girerek gönderebiliriniz.

Eğer sizin değinmek istediğiniz konu forumdaki mevcut tartışmalar arasında bulunmuyorsa yeni bir konu açmanız gerekecektir. Yeni konu açmak için forum alanının başında, sol köşede bulunan “yeni konu” butonuna tıklayınız. Yeni konu için başlık bölümüne konu başlığınızı yazın, ardından mesajınızı yazarak “yeni konuyu gönder” butonuna basın.