Anasayfa
PDF Yazdır e-Posta

ARKADAŞLAR,

 
  Sanayi Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü tarafından 29.05.2008 tarih ve 8812 sayılı genelgesi yayınlanmıştır. Bu genelgeye göre kooperatifler ve üst kuruluşları ile ilgili yeni düzenlemeler getirilmiş ve bu düzenlemelerin 2009 yılında uygulanması zorunludur. 
Bu düzenlemeye göre;

 

·         Her kooperatif veya üst kuruluş Sanayi Ticaret Bakanlığının www.sanayi.gov.tr adresindeki kooperatiflerle ilgili bölüme her kooperatif ortakları ile ilgili bilgilerin girmesi zorunludur.

 

·         Genel kurul öncesi genel kurul tarihinden 15 gün önce Sanayi Ticaret İl müdürlüğüne yapılacak müracaat belgelerine kooperatif yönetim kurulunun yetki belgesi, kooperatifin son genel kurul sonrası tescilinin yapıldığını gösterir ticaret sicil gazetesi veya tescilinin yapıldığı ile ilgili yetki belgesi (sanayi ticaret sicil müdürlüğünden alınabilir) de eklenecektir.

 

·         Hazirun listelerine üyelerin TC kimlik numaraları da eklenecektir.

 

·         Genel kurula sunulacak muhasebe evraklarına Yevmiye defterinin son sayfasının fotokopisi de eklenecektir.

 

·         Genel Kurula sunulması zorunlu raporlardan faaliyet raporu ve denetim raporu yeni formata göre hazırlanacaktır. Hazırlanan raporlar genel kuruldan onbeş gün önce kooperatif merkezine asılması zorunlu hale getirilmiştir. Yeni formatın örneği genelgede mevcuttur.

 

·         Genel kurullar bildiğiniz gibi her yılın 6. ayına kadar yapılması zorunludur. Genel kurula bakanlık temsilcisinin katılması da zorunlu hale gelmiştir bu genelgeyle. Bu nedenle genel kurullar Haziran ayına sarktığında haziran ayında yığılma olmakta görevlendirilecek memur görevlendirilmesinde sıkıntı olduğu için Genel kurulların Haziran ayına sarkmaması önerilmektedir.

 

·         Yönetim kurulu seçildikten en geç bir ay içinde mal bildirimi yapması zorunlu hale getirilmiştir. Mal bildiriminde bulunmayan yöneticiler hakkında yasal işlem yapılacağı hükme bağlanmıştır.

 

·         Genelgede belirtilen esaslara uygun olmayan raporlar ile ilgili bakanlık temsilcisi tarafından şerh konulacak ve genel kurul geçersiz sayılacak, genel kurulun yeniden yapılması zorunlu hale gelecektir.
Daha ayrıntılı bilgilenmek isteyen arkadaşlara yayınlanan genelgeyi okumasını önerebilirim.
Ayrıca illerinizdeki Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerinden de bilgi alabilirsiniz.
 Fatma Okçu, İzmit

 

Genelgenin tam metni için tıklayın