Anasayfa
PDF Yazdır e-Posta

 

İlk Adım Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi

Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Eğitim Projesi

 

 

İlk Adım Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi olarak; Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ortaklığında ve Avrupa Birliği finansal desteğiyle Aralık 2008-Mayıs 2009 tarihleri arasında Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Eğitim Projesini yürüttük.

 

 

Projeyle amacımız, Kağıthane ilçesi düzeyinde kadına yönelik aile içi şiddetin bir suç olduğu konusunda farkındalık yaratmak ve şiddete karşı sosyal bir baskı yaratmaktı. Ayrıca kadınların maruz kaldıkları şiddetin tanımını yapabilmelerine olanak tanımak ve kadına yönelik şiddet konusunda çalışan destek grupları ve yasal mekanizmalarla ilgili bilgisini artırmak da amaçlarımızdan bir diğeriydi.

 

 

Bu amaçlarımıza ulaşmak için Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın desteğiyle kadınlara, erkeklere ve kayınvalidelere yönelik eğitim programları uyguladık. Bu eğitimleri verebilmek için KEDV ve uzmanların desteğiyle eğitici eğitimi aldık. Ortalama 3 saat süren eğitimlerde 3 grup açısından da aile içi şiddetin kabul edilemezliğinin yanı sıra toplumsal rollerin/beklentilerin etkisi, davranış ve tutumların değiştirilmesine ilişkin ihtiyaçlar, kadınların hakları ve bu konuda çeşitli kesimlerin üstlenebilecekleri sorumluluklar üzerinde duruldu. Uygulama süresince hem bizler hem de katılımcılar çok şey öğrendik ve paylaştık. Bu eğitimlere toplam 304 kişi katıldı. Ayrıca bir de uzmanların katılımıyla bir seminer organize ettik. Bu seminere de geniş bir katılım oldu.

 


 

Yapılan bu çalışmalara yerel ve ulusal medya da büyük ilgi gösterdi. Hayat TV, konu hakkında bölgede yaşayan kadınlarla yapmış olduğu röportajları yayınladı, Evrensel gazetesi ve Kâğıthane yerel gazeteleri de konuya sayfalarında yer verdiler.

 

 

Bu proje bize çok önemli deneyimler kazandı. Özellikle mahalle düzeyinde yürütülecek çalışmaların ve bu konuda bir sosyal baskı oluşturmanın kadına yönelik şiddete karşı önemli araçlardan biri olduğunu düşünüyoruz. Son olarak da benzer çalışmalar yapmak isteyen kadın grupları ve kooperatiflerle deneyimlerimizi paylaşmanın bizleri çok memnun edeceğini söylemek istiyoruz.