Anasayfa / Basında Biz
Basında Biz
Hurriyet-Gazete Haberi PDF Yazdır e-Posta

 

10 Ocak 2009 tarihinde Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanmış olan haberdir.

 
Düzce Damla-Gazete Haberi PDF Yazdır e-Posta

 

5 Aralık 2008 tarihinde Düzce'nin yerel gazetesi olan Düzce Damla Gazetesi'nde yayınlanmış olan haberdir.

 
PDF Yazdır e-Posta

13 Kasım 2008 tarihinde, İstanbul yerelinde çıkan Gaste isimli gazetede çıkan haberdir:

 
Bigazete PDF Yazdır e-Posta

Biga'nın yerel online haber gazetesi Bigazete'de, 20 Aralık 2008 tarihinde yayınlanan haberdir:

BiKAD’ta bir Harvard’lı

Biga'ya gelen Harvard'lı Jill Stockwell BİKAD için çalışmalar yapacak

 
Biga Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi için gönüllü çalışmak üzere ABD Harvard Üniversitesi'nden Jill Stockwell Biga’da iki buçuk ay çalışacak.

1932 yılında Amerika’da Dr.D. Watt tarafından “ Bir ülkeyi ve kültürü tanımak için, o kültürün insanlarıyla beraber yaşamak gerekir” felsefesi ile yola çıkılarak kurulmuş Milletlerarası Kültür Mübadele Teşkilatı olan “The Experiment in International Living” Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski politika ve kar amacı gütmeyen, dil, din, ırk ayrımı yapmayan uluslararası eğitim programları düzenleyen kuruluşudur.

1959 yılında Türkiye Ofisi kurulan, The Experiment in International Living in Turkey, amaçları doğrultusunda çeşitli dış ülkelerde yapılan lisan ve kültür programlarının yanı sıra, Türk aile hayatını etüd etmek ve adetlerimizi yaşayarak görmek amacı ile yurt dışından gelecek gençler geleneksel Türk misafirperliği çerçevesinde aileler tarafından ağırlanmaktadır. Experiment Türkiye’nin programlarından biri de gönüllü çalışma programlarıdır.

Bu program çevresinde ABD’den gelen Jill Stockwell iki buçuk ay boyunca Biga’da Bigalı aileler kalarak Türk aile hayatını tanıyarak yaşama fırsatı bulacak. BİKAD’ta tüm birimlerde gönüllü çalışmalarda bulunacaktır. Jill Stockwell ortakların çocuklarına İngilizce öğretecek. İş kadınlarının sosyal ve iş alanınında avantajları ve dezavantajlarını araştırarak, BİKAD’ın kurmayı düşündüğü kadın ve çocuk merkezi için saha çalışması yapacak.


 

 

 

 
PDF Yazdır e-Posta

 

28 Kasım 2008 tarihli Bianet Gazetesi Haberi :

 Kadın Kooperatifleri Yaygınlaşmak İçin Yasal Destek Bekliyor

Kadın Kooperatifleri İletişim Ağı kuruluş bildirgesini yayınladı. Kadınlar kooperatifleri destekleyecek düzenlemelerin yapılmasını, muhatap kabul edilmesini, yaygınlaşabilmesi ve sürekliliği için prosedürlerde pozitif ayrımcılık yapılmasını talep ediyorlar.

BİA Haber Merkezi - İstanbul

28 Kasım 2008, Cuma

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın (KEDV) girişimiyle bir araya gelen Kadın Kooperatifleri “Kadın Kooperatifleri İletişim Ağı’nı kurdular.

Tüzel kimlik oluşturmak içinse Kadın Kooperatifleri Birliği’ni kurmak için girişim başlattılar.

Altı yılın sonunda Kadın Kooperatifleri İletişim Ağına üye 60 kuruluş, 10.000’den fazla kadına ulaşıyor.

Kadın Kooperatifleri İletişim Ağı, kooperatiflerde sosyal, ekonomik ve kültürel olanaklardan yararlanamayan, daha önce hiç evlerinden çıkmamış kadınların buluştuğu bilgisini veriyor:

Kooperatifler okul öncesi çocuk eğitim hizmetleri sunuyor, engelli çocukları için öğrenme merkezleri açıyor, sabun, hediyelik kutu, mum, unlu gıda üretimi, ahşap oyuncak üretimi, zeytinyağı üretimi, el sanatları, kuru gıda ihracatı, lokanta işletmeciliği, ev pansiyonculuğu gibi ortaklaşa ekonomik girişimlerde bulunuyor, kadınlara yönelik eğitim çalışmaları yapıyor, danışmanlık veriyor, meslek edindirme ve beceri kursları düzenliyorlar.

"Kadın koperatiflerine pozitif ayrımcılık yapılsın"

Kadın Kooperatifleri İletişim Ağı kuruluş bildirgesinde kadınların bu çalışmalarının daha da yaygınlaşması için bazı taleplerini dile getiriyor:

  • Başta Kooperatifler Yasası olmak üzere ilgili yasalarda Kadın Kooperatiflerini destekleyecek düzenlemelerin yapılmalı.
  • Kadın Kooperatiflerinin sosyal bir taraf olarak muhatap kabul edilmeli.
  • Kadın Kooperatifleri, kar amaçlı olmadığından,  tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ticari kuruluşlar olarak değil, kamu yararına faaliyet gösteren kuruluşlar olarak kabul görmeli, vakıflar, dernekler, sendikalar  gibi  merkezi ve yerel yönetimler bütçelerinden ve ihalelerinden  yararlanabilmeli, kamu kaynakları aktarılabilir kurumlardan sayılmalı.
  • Kamunun yetersiz kaldığı alanlarda Kadın Kooperatiflerinin sunduğu kamusal hizmetlerin sürdürülebilmesi ve yaygınlaşabilmesi için kooperatiflerin bu konularda kaynak aktarımı sağlanmalı ve planlama ve uygulama süreçlerinde temel muhataplardan biri olarak kabul görmeli. 
  • Kadın kooperatiflerinin faaliyet alanlarında başlattığı girişimler için vergi indirimi gibi destekler sağlanmalı, ekonomik girişimleri için kredi desteği verilmeli, başta kamuda olmak üzere ihalelere katılımları kolaylaştırılmalı.
  • Erken çocuk eğitimi ve engellilere yönelik özel eğitim faaliyetlerinin yaygınlaştırılabilmesi için mevcut yönetmelikler değiştirilmeli. Kooperatifler bu tür çalışmalar başlattıkları durumda Milli Eğitim Bakanlığı gibi ilgili bakanlıklar tarafından desteklenmeli, bu hizmetler için kamu bütçesinden kaynak ayrılmalı.
  • Kadın Kooperatiflerinin yaygınlaşabilmesi ve sürekliliğinin sağlanması için yasal prosedürlerin kolaylaştırılmalı ve pozitif ayrımcılık yapılmalı.
  • Kadın Kooperatiflerinin faaliyet ve işlemlerini de kapsayacak şekilde bir muhasebe sistemi oluşturulmalı ve bu yasa ve yönetmeliklere yansıtılmalı.(EZÖ)

Habere internet üzerinden ulaşmak için:

http://www.bianet.org/bianet/kategori/kadin/111130/kadin-kooperatifleri-yayginlasmak-icin-yasal-destek-bekliyor

Aynı haberi Uçan Süpürge Gazetesi'nden izlemek için:

http://www.ucansupurge.org/index.php?option=com_content&task=view&id=4544&Itemid=77

 
«BaşlatÖnceki123456789SonrakiSon»

Sayfa 8 > 9